FB logo

Jak usprawnić swój wzrok?

Dowiedz się, jak odprężyć oczy i przedłużyć ich witalność.
 
Każdego dnia nasze oczy wykonują ogromną pracę, dodatkowo pogarszają ich kondycję czynniki atmosferyczne takie jak: mróz, silny wiatr, ostre słońce, promienie UV, nieodpowiednia, uboga dieta. Jak prawidłowo dbać o oczy, nasze okno na świat, aby przez długie lata cieszyć się dobrym wzrokiem?
 
Na całym niemal świecie lekarze polecają swoim pacjentom ćwiczenia, których zadaniem jest poprawienie kondycji oczu i rozluźnienie napiętych mięśni. Jest to istotne zwłaszcza w sytuacjach stresowych, które skutkują niemal automatycznym napięciem mięśni również tych, odpowiedzialnych za ruchy gałek ocznych. W konsekwencji prowadzi to do pogorszenia widzenia.
 
Zależności między poziomem napięcia mięśni oczu a poziomem widzenia odkryto już w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Amerykański okulista William H. Bates zauważył, że długotrwałe napięcie mięśni poruszających gałką oczną wpływa niekorzystnie na wzrok. Dlatego zalecał swoim pacjentom ćwiczenia, które miały im pomóc rozluźnić napięte mięśnie. Dziś amerykański okulista uważany jest za twórcę wizjonetyki (nauki propagującej ćwiczenia relaksujące mięśnie oczu), a okuliści, idąc jego śladem, zalecają pacjentom relaksujące ćwiczenia.
 
 Rekomendowane ćwiczenia dla „zmęczonych oczu”:
 
Ruchy gałek ocznych w płaszczyźnie pionowej:
ćwiczenieto polega na przenoszeniu wzroku w pionie. Zaczynamy od patrzenia w górę (około 1 sekundy) i powoli przenosimy wzrok bez poruszania głową do patrzenia na wprost. Następnie bardzo powoli kierujemy wzrok w dół. Wytrzymujemy około 1 sekundy i powtarzamy ćwiczenie, tym razem kierując wzrok w górę. Ćwiczenie należy powtórzyć 3 razy.
 
Ruchy gałek ocznych w płaszczyźnie poziomej:
siadamy wygodnie, tak by po naszej lewej i prawej stronie była ściana. Zaczynamy od patrzenia przed siebie i powoli przesuwamy wzrok bez poruszania głową w prawo. Zatrzymujemy się na około 1 sekundę i wracamy do patrzenia przed siebie. Następnie w taki sam sposób kierujemy wzrok w lewo i wracamy znów do patrzenia przed siebie. Ćwiczenie należy powtórzyć 3 razy.
 
Ruchy gałek ocznych po okręgu:
ćwiczenie polega na kreśleniu wzrokiem okręgów bez poruszania przy tym głową. Każdy cykl ruchu okrężnego powinien się kończyć patrzeniem przed siebie. Ćwiczenie należy powtórzyć 3 razy.
 
Kreślenie ,,ósemek”
w powietrzu: ćwiczenie to polega na wyobrażeniu sobie narysowanej na ścianie cyfry 8 i wodzeniu po niej wzrokiem bez poruszania przy tym głową. Ćwiczenie należy powtórzyć 3 razy.
 
Zmiana obserwowanych obiektów:
jest to bardzo proste ćwiczenie, które polega na skupieniu wzroku na znajdującym się blisko przedmiocie, a następnie na przeniesieniu wzroku na przedmiot znajdujący dalej na przykład na drzewo za oknem. Ćwiczenie należy powtórzyć 3 razy.
 
Palming, czyli spoglądanie w ciemność:
to ćwiczenie to najlepszy relaks dla zmęczonych oczu. Wystarczy zasłonić oczy dłońmi, oczywiście bez uciskania gałek ocznych. Należy to zrobić dokładnie, tak aby zobaczyć kompletną ciemność. Podczas ćwiczenia należy wyobrażać sobie na przykład przyjemny spacer. Ćwiczenie należy powtórzyć 3 razy.
pamiętaj: wyłącznie całkowita eliminacja światła daje oczom możliwośc wypoczynku. W czasie palmingu możesz: skupić się na oddechu i obserwować swoje myśli, wizualizować wzrok sokoła-wznosisz się nad światem i widzisz najdobniejsze szczegóły krajobrazu nawet 1 min palmingu przynosi odprężenie oczom, dlatego powineneś w ciągu dnia przesłaniać je zawsze wtedy, gdy stwierdzasz, że oczy są zmęczone lub widzenie gorsze.
 
Kąpiel słoneczna (solaryzacja)
ćwiczenie to ma na celu naświetlenie i rozgrzanie oczu, zaktywizowanie światłoczułych komórek siatkówki, ożywienie i odprężenie wszystkich tkanek oka.
Usiądź wygodnie w kerunku twarzą do słońca
Postaraj się rozluźnić i odprężyć
Zamknij wolno oczy i kierujac się odczuciem zwiększającego ciepła i coraz wiekszej jasności , skieuj twarz w stronęsłońca, odchylając głowę do tyłu
Przez cały czas solaryzacji nieustannie poruszaj glową, krecąc nia wolno, tak jakbyś czemus zaprzeczał , tak by z dobrodziejstwa slonecznej kąpieli mogła korzystać każda część siatkówki.
 
 
Mamy nadzieję, że powyższe ćwiczenia okażą się dla Państwa pomocne. Zachęcamy jednocześnie do regularnej corocznej kontroli wzroku u okulisty lub optometrysty.

Optillux łączy najlepsze marki

ZAPRASZAMY na BEZPŁATNE BADANIE OSTROŚCI WZROKU przy zakupie okularów

Olsztyn Jaroty

ul. WILCZYŃSKIEGO 6C/30

PON - PT 9.30-17.30

SOB 9.30-13.30

tel 697 593 889